South Parkland

South Parkland Area Council Executive – 2018/19

South Parkland Area Communications 2019 – Winners

Junior Speech

1st.  Oliver Spurway – Russell Happy Helpers – Grade 6 Life  

2nd.  Svienna Bjarnarson – Neepawa 4-H Beef Club – Cute vs. Ugly

Intermediate Speech

1st.   Darrah Kent – Kenton Kraftsmen – It’s Just a Dream

2nd.  Torryn Dmytriw – Minnedosa 4-H for Teens – Metal Mouth

Senior Speech

1st.    Lainie Muir – Tenby 4-H Equestrian & Stockman’s Club – The Power of                                                                                                                                         3P

2nd.  Christyna Caldwell – Kenton Kraftsmen – Surviving Social Media

Junior One Person Visual

1st.  Makenna Sumner – Neepawa Silver Spurs – Sunny Side What? Cakes

2nd.  Jessica Wright – Rapid City Rodeo Club – World of Dance

Intermediate One Person Visual

1st.   Carson Baker – Neepawa & Area 4-H Beef Club – Meatball Perogy                                                                                                                                        Casserole

2nd.  Cole Topham – Minnedosa 4-H for Teens – What’s the Right Choice?

Senior One Person Visual

1st.   Lainie Muir – Tenby 4-H Equestrian & Stockman’s Club – Show Cattle:                                                                                                                       Daily Routine 

2nd.  Tess McTavish – Kenton Kraftsmen – The Tale of Four Orphans

Junior Two Person Visual

1st.  Carissa Bryram &  Chloe Pankratz – Neepawa Belles, Beaux & Builders –                                                                                    Cookies with Carissa and Chloe

Intermediate Two Person Visual

1st.  Justin McKee & Elliot MacDonald – Minnedosa 4-H for Teens – Duck,                                                                                                                             Duck, Goose

South Parkland Awards Senior Members for Highest Achievement

Members, parents, grandparents and Leaders gathered in Minnedosa for the annual South Parkland 4-H Fun and Recognition Day.  Workshops and fun activities were organized throughout the afternoon while senior members attended interviews.

Following the banquet, judges Elizabeth Mandziuk and Candace Tolton presented awards to the successful senior members.  South Parkland 4-H Entrance Bursaries are sponsored by South Parkland Area 4-H Council and were awarded to three members based on a written application outlining 4-H involvement and future plans.  Rayna Topham of the Minnedosa 4-H For Teens, Danielle Clarke of the Newdale 4-H Club, and Michaela Kreshewsky of the Newdale 4-H Club each received $200 to be used towards continuing their education.

2018 Bursary Winners

The 4-H Gold Watch Award is considered the top honour that 4-H members can receive to recognize their years of involvement in the 4-H program.  Members submit an application outlining their 4-H history and attend an interview where they are asked questions about themselves, their communities and their knowledge of the program; three members were selected to receive watches.  Lauren McKee of the Rapid City 4-H Rodeo Club was awarded the gold watch sponsored by Heritage Co-op Ltd. of Minnedosa, Rayna Bonchuk of the Foxwarren/Solsgirth 4-H Beef Club was awarded the gold watch sponsored by Richardson Pioneer of Shoal Lake, and Thijs Van de Langemheen of the Rapid City 4-H Beef Club was awarded the gold watch sponsored by Jackson Seeds (2013) Ltd. of Inglis.  The gold watches were supplied and engraved by Reesor’s Jewellery of Brandon.

Congratulations to all of the members for their hard work and their years of dedication to their 4-H clubs.

2018 Gold Watch Winners